تاريخ انتشار : 93/07/05 - 11:03
ساخت پارچه‌ هیدروژلی برای جداسازی آب از مواد نفتی
خبرگزاری آنا: محققان دانشگاه پیام نور میاندو‌آب در طرحی تحقیقاتی موفق به ساخت فیلترهایی با قابلیت بالا برای جداسازی آب از مواد روغنی در آلودگی‌های نفتی شدند.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، حسین حسین‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور، در این باره گفت: آب و مواد نفتی با هم مخلوط نمی‌شوند اما می‌توانند به شدت در هم فرو روند. برای جداسازی آب از روغن و نفت، روش‌های مختلفی وجود دارد که به دلیل هزینه‌ اجرایی بالا، بازده پایین و بزرگ بودن وسایل و تجهیزات به صرفه نیستند.

وی افزود: برای حل این مشکل می‌توان از فیلترهای ساخته‌شده از مواد با قابلیت آب‌دوستی و روغن‌گریزی استفاده کرد. این کار تلاشی برای طراحی نسل جدیدی از مواد برای جداسازی آب و نفت است. این فناوری کاربردهای بالقوه‌ جذابی در تصفیه‌ پساب‌های روغنی صنعتی و حذف لکه‌های نفتی دارد.

وی با بیان اینکه در این طرح پژوهشی، استفاده از مواد نانوکامپوزیت سنتز شده با ویژگی آب‌دوستی و روغن‌گریزی یک روش جدید، آسان و کم‌هزینه برای کاهش آلودگی‌های نفتی از طریق حذف لکه‌های روغنی در محیط‌های آبی است، اذعان کرد:  استفاده از نانوذرات فلز نقره در ساخت این نانوکامپوزیت، خاصیت آنتی باکتریایی مناسبی نیز ایجاد کرده است.

از دیگر کاربردهای این طرح می‌توان به بالا بردن طول عمر و مقاومت فیلتر در شرایط واقعی محیطی، نظیر خوردگی و تجزیه توسط باکتری‌ها و استفاده از بسترهای انعطاف پذیر مانند پارچه به عنوان توری اشاره کرد.

منبع خبر : خبرگزاری آنا