تاريخ انتشار : 93/07/05 - 11:51
تولید شش قلم مواد ضدخوردگی فلزات در کشور
فناور برتر برگزیده پارک فناوری پردیس با مهم خواندن دستیابی به فناوری بومی مقابله با خوردگی مواد گفت: در این صورت می‌توانیم از واردات جلوگیری و با هزینه بسیار پایین تر این محصولات را تولید و به بازار منطقه‌یی عرضه کنیم.

ه گزارش ایسنا، دکتر علی نعمتی، فناور برتر برگزیده پارک فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه تمام فعالیت‌های تحقیقاتی این شرکت در زمینه حفاری است، ابراز کرد: ما قصد داریم به طور اختصاصی تحقیقات در زمینه مواد شیمیایی صنعت حفاری و مواد مورد مصرف در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها را منسجم کنیم.

این استاد دانشگاه تهران با 15 سال سابقه تحقیقاتی، درباره نمونه فعالیت‌های انجام شده در این حوزه گفت: تعداد زیادی از مواد شیمیایی هستند که یا به صورت خالص یا در قالب فرمولاسیون به کشور ما وارد و مصرف می‌شوند. خیلی از این مواد با نام‌های تجاری وارد می‌شوند و اصلاً شناخته شده نیستند.

 

لزوم کار تحقیقاتی منسجم در فناوری جلوگیری از خوردگی

وی همچنین بیان کرد: مثلاً موادی که برای جلوگیری از خوردگی فلزات در صنایع مختلف حفاری، پالایشگاه‌ها، صنایع آب و فاضلاب، صنایع شیمیایی و غیره استفاده می‌شود تنها یک ماده ضد عفونی کننده جلوگیری از خوردگی است، اما در 50 صنعت به کار برده می‌شود که هیچ کار تحقیقاتی منسجمی در ساخت، کنترل و مدیریت خوردگی در کشور ما وجود ندارد.

نعمتی ابراز عقیده کرد: شرکت‌هایی هستند که جسته و گریخته فعالیت می‌کنند اما تحقیقات آن‌ها منسجم نیست. در زمینه فعالیت شیمیایی هیچ‌گونه تحقیقاتی انجام نمی‌شود و غالباً تنها مواد وارد کشور می‌شود و در نمایندگی‌ها به فروش می‌رسد. این در حالی است که مواد ذکر شده همگی قابلیت تغییر در داخل را با قیمت بسیار پایین تر دارند.

وی ادامه داد: اگر ما این دانش فنی را بومی کنیم، می‌توانیم کنترل بهتری بر روی خوردگی داشته باشیم. مصرف آن را بهینه کنیم و برای موارد جدید تر پاسخی داشته باشیم.

 

ظرفیت افزایش تولید کالا با فناوری خوردگی

وی با بیان اینکه در زمینه پالایش، بهره برداری، صادرات، اکتشاف و حفاری نفت و غیره، چندین قلم مواد عرصه فناوری خوردگی با ارزش و حجم بالایی وارد می‌شود، گفت: در حال حاضر ما شش قلم از این مواد را به تولید رسانده‌ایم و مرحله تحقیقاتی پنج قلم دیگر هم به پایان رسیده است و به زودی به خط تولید خواهند رسید. اما جا دارد این مواد به 50 قلم افزایش پیدا کند.

این فناور برتر برگزیده توضیح داد: با بومی سازی فناوری از واردات آن جلوگیری می‌شود. پس از آن به صادرات دست خواهیم یافت. صادرات هم به نوبه خود موجب ارزآوری خواهد شد.

نعمتی با اشاره به این که سال گذشته سه مورد از همین مواد تولید شده توسط شرکت دانش بنیان به کشور ترکمنستان صادر شده‌اند گفت: با این کار هم از خروج ارز جلوگیری می‌شود و هم با شناخت بازار منطقه مانند عراق، کشورهای عربی و بخشی از آفریقای شمالی می‌توان بازار جدیدی را به دست آورد.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: در حال تأسیس شرکت دانش بنیانی مستقر در پارک پردیس هستیم که به واسطه آن، نیروهای مستعد دانشگاهی را بعد از فراغت از تحصیل به کار بگیریم و مرکز تحقیقاتی مناسبی ایجاد کنیم.

منبع خبر : خبرگزاری ایسنا