تاريخ انتشار : 93/07/05 - 13:15
دکتر میرزاده مطرح کرد: 40 هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور با پذیرش هر دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی/ واحدهای تهران در 7 پردیس تجميع مي شوند/
دكتر ميرزاده با اعلام اینکه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در تهران در آينده اي نه چندان دور در 7 پردیس تجمیع می‌شوند، گفت: این طرح با زیربنای 400 هزار مترمربع در دست است و بودجه آن نيز از طریق فروش مایملک دانشگاه تأمین خواهد شد.

به گزارش مركز روابط عمومي و اطلاع رساني دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر میرزاده در مراسم جشن آغاز سال تحصيلي 94-93  با تبريك آغاز سال تحصيلي و گراميداشت هفته دفاع مقدس، گفت: خوشحالم كه امروز در بزرگترين دانشگاه كشور و خاورمیانه - واحد تهران مركزي - حاضر هستم تا به پاسداشت اهميت علم و دانش در توسعه اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي كشور، آغاز سال تحصيلي جديد را جشن بگيريم.

وي افزود: ياد امام عزيز، شهداي گرانقدر و هفته دفاع مقدس را گرامي مي دارم و آرزوي سلامت و طول عمر براي رهبر معظم انقلاب و تمامي بزرگان و بنيانگذاران اين دانشگاه به ويژه آيت الله هاشمي رفسنجاني دارم.

دکتر میرزاده در ادامه گفت: 50 درصد فارغ‌التحصیلان کشور که حدود 5 میلیون نفر را شامل می‌شوند، از دانشگاه آزاد فارغ‌التحصیل شدند و این نشان‌دهنده ضریب تاثیرگذاري دانشگاه آزاد اسلامي بدون کمک دولت و پول نفت بوده است. 

دانشگاه آزاد اسلامی؛ دستاورد بزرگ انقلاب

دکتر ميرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامي ظرف سه دهه گذشته با طرح آیت‌الله هاشمی رفسنجاني و تلاش دکتر جاسبی، عرصه پهناوری برای توسعه علم و فناوری ایجاد کرده، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي از دستاوردهای انقلاب و سرمایه علمی – فرهنگی کشور است که در توسعه ایران اسلامی خدمات بی نظیری انجام داده است.

وي با اشاره به ابلاغ سیاست‌های علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری گفت: این سند دارای 42 محور است که این محورها زمینه‌ساز توسعه کشور هستند. بر اساس این سند، ايران تا سال 1404 بايد تبديل به قطب علمی جهان اسلام شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با تأكيد بر توسعه كيفي اين دانشگاه در سالهاي آينده افزود: هم اكنون 50 مركز رشد در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در حال فعاليت هستند كه با برنامه ريزي هاي انجام شده، تا 3 سال آينده اين تعداد به 150 مركز افزايش پيدا مي كند. همچنين در استان تهران 3 پارك علمی فناوري براي حل بخشي از مشكلات اشتغال فارغ التحصيلان در حال برنامه ريزي و احداث است.

دكتر میرزاده با تأکید بر سیاست‌های علم و فناوری در اقتصاد دانش‌بنیان گفت: در سند سياست هاي علم و فناوري، برنامه‌ریزی شده كه تا سال 1404، نيمي از تولید ناخالص ملی، متعلق به اقتصاد دانش‌بنیان باشد. 

توسعه تحصیلات تکمیلی؛ اولویت دانشگاه

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بیان اینکه توسعه تحصیلات تکمیلی از اولویت‌های دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: تحصیلات تکمیلی باعث مشارکت بیشتر ایران در عرصه علمی جهان می‌شود و ارتباط صنعت و خدمات با دانشگاه را بیشتر می‌کند.

وي با اشاره به توافقات صورت گرفته با وزارت علوم گفت: ظرف 4 ماه گذشته، با توافقات وزارت علوم، پرونده‌هایی که در شورای گسترش خاک می‌خوردند و تبدیل به یک مشکل مزمن برای دانشگاه آزاد اسلامي شده بودند، حل شد و زمینه‌ گسترش تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه به وجود آمد.

دكتر میرزاده با بیان اینکه امسال در نیمسال تحصیلی جاری دانشگاه آزاد اسلامي نزدیک به 12 هزار دانشجو در دوره دکتری و 220 هزار دانشجو در دوره کارشناسی ارشد پذیرش شده‌اند، بيان كرد: امیدوارم جمعاً در دو ترم مهر و بهمن با احتساب دانشجویان موجود، در عرصه تحصیلات تکمیلی به بیش از 500 هزاردانشجو برسیم.

 

پذیرش هر دانشجوی دکتری؛ 40 هزار دلار صرفه جویی ارزی

وی با بیان اینکه امسال با پذیرش 12هزار دانشجوی دکتری، به ازای هر دانشجو 40هزار دلار صرفه‌جویی ارزی صورت گرفته، گفت: اگر هر دانشجو براي ادامه تحصيل به خارج از کشور برود، سالانه 40 هزار دلار هزینه خواهد داشت که با پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی، این صرفه‌جویی ارزی در کشور صورت گرفته است.

دکتر ميرزاده متقاضيان رشته هاي دكتري در كشور را سالانه حدود 300هزار نفر خواند و گفت: در كل 24هزار نفر در تمامي دانشگاههاي كشور پذيرش مي شوند كه اين به معني ماندن 75درصد متقاضيان در پشت درهاي دانشگاه هاست. طبق گزارش وزارت علوم، بخش زیادی از این دانشجویان به کشورهای منطقه مهاجرت خواهند کرد.

وي افزود: توسعه تحصيلات تكميلي وظيفه دانشگاه آزاد اسلامي است و مديريت جديد وظيفه خود را ادامه خواهد داد كه البته اين كار مهم هزينه هايي مانند توسعه كارگاه و آزمايشگاه و استخدام اعضاي هيأت علمي را به دانشگاه آزاد اسلامي تحميل مي كند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با تأکید بر هزينه های گسترش تحصیلات تکمیلی، گفت: این هزینه‌ها از طریق فعالیت‌های اقتصادی دانش‌بنیان و شهریه تأمین می‌شود و هيچ کمکی از سوی دولت نمي شود.

تشکر از خانواده های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

ميرزاه با تشکر از خانواده‌های فرهیخته‌ای که از هزینه‌های زندگی خود کم کرده‌اند تا فرزندانشان در دانشگاه آزاد اسلامي درس بخوانند، گفت: این خانواده‌ها با پول خود بزرگترین دانشگاه حضوری جهان را ساخته‌اند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برنامه‌های مختلفی در دو حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و شهریه دیده شده، گفت: مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان در حال تشکیل هستند اما ثمر دادن این مراکز چند سال به طول خواهد انجامید. به همین خاطر طی چند سال آینده فقط متکی به شهریه‌ها خواهیم بود.

میرزاده با اشاره به اینکه جمعاً در سال گذشته و امسال مجوز افزایش 45درصد شهریه‌ها را داشته‌ایم، گفت: سال گذشته 20درصد و امسال 25 درصد حق افزایش سهمیه داشتیم اما در سال گذشته فقط 3درصد و امسال 15درصد افزایش شهریه صورت گرفته است.

وی با تأکید بر قانوني بودن افزایش شهریه‌ها گفت: افزایش شهریه‌ها با موافقت وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی بوده و در هیأت امنا با حضور وزیر علوم و وزیر بهداشت تصویب شده و مشخص نیست افرادی که ادعا می‌کنند افزایش شهریه‌ها غیرقانونی است، اطلاعات خود را از کجا آورده اند؟ 

7 پردیس با 400 هزار متر مربع محیط آموزشی

دكتر ميرزاده با اشاره به طرح تجمیع واحدهای تهران دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برنامه داریم تا طرح 7 پردیس را با زیربنای 400 هزار متر مربع اجرایی کنیم و بودجه آن را از فروش مایملک دانشگاه آزاد اسلامی تهیه خواهیم کرد چراکه نمی‌توان بودجه چنین طرح عظیمی را از شهریه تأمین کرد.

دكتر ميرزاده، با اشاره به طرح پذيرش دانشجوي دكتري پژوهش محور نيز گفت: اين راهي است كه دانشگاه هاي كشورهاي پيشرفته سالهاي پيش طي كرده اند و ما نيز بايد در اين مسير گام برداريم تا در سايه آن، ارتباط دانشگاه با صنعت كشور بيشتر شود.

وي ادامه داد: دانشجويان متقاضي دكتري پژوهش محور بدون كنكور و آزمون و تنها با شرط معدل پذيرفته مي شوند.

وي تسهيلات 12درصدي يكي از بانك ها براي طرح هاي دانش بنيان دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي را يكي از اقدامات دانشگاه در جهت اشتغال فارغ التحصيلان خواند و گفت: براساس موافقتنامه اي كه با يكي از بانك ها امضا شده، تسهيلات ارزان قيمت با سود 12درصد براي اجراي پروژ هاي دانش بنيان در نظر گرفته شده تا دانشجويان بتوانند طرح هاي اقتصادي خود را با كمك اين تسهيلات، اجرايي كنند.

منبع خبر : دانشگاه آزاد اسلامی